Wydarzenia towarzyszące

Strona główna Wydarzenia Towarzyszące

Warsztat 1 - Jak przeprowadzić transformację klimatyczną miasta krok po kroku

Miasta odgrywają kluczową rolę w transformacji klimatycznej ze względu na koncentrację wyzwań, ale także szans, możliwości i potencjału do wdrażania innowacji. Na poziomie europejskim przełomowym programem skupionym na wykorzystaniu zdolności rozwoju samorządów i wytyczającym ich ścieżki transformacji jest Misja 100 miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych do 2030 roku.
 

Warsztat 2 - Jakie narzędzia i rozwiązania wykorzystać do transformacji

Skala, złożoność oraz pilność wyzwań klimatycznych sprawiają, że nie zrealizujemy założonych celów wyłącznie poprzez proste skalowanie istniejących rozwiązań. Niezbędne są innowacje oraz nowe podejścia technologiczne, społeczne, ekonomiczne i organizacyjne. Kluczowym wyzwaniem jest renowacja budynków i terenów zabudowanych.

Warsztat 3 - Jak spółki komunalne mogą stać się motorami transformacji

Władze samorządowe odpowiadają za niewielka część emisji gazów cieplarnianych generowanej na terenie gminy. Brak uniwersalnych, prostych recept jak sobie radzić ze skutkami globalnego ocieplenia,  kryzysem energetycznym i środowiskowym. Wyzwania przed jakimi stoimy mają charakter globalny, a rozwiązania musimy wypracować lokalnie. Współpraca i zaangażowanie lokalnych partnerów jest niezbędnym warunkiem transformacji klimatycznej.
 

Warsztat 4 - Jak współpracować i angażować lokalnych partnerów

Gospodarka komunalna (zaopatrzenie w ciepło, gospodarka wodno-ściekowa, zagospodarowanie odpadów) to sektor decydujący o jakości życia w mieście, Spółki komunalne mogą stać się jednym z motorów transformacji klimatycznej, wykorzystując specyficzne dla branży zasoby (odpady, ścieki, tereny wykorzystywane przez infrastrukturę techniczną), swoją innowacyjność oraz potencjał kompetencyjny, ekonomiczny i organizacyjny.

Warsztaty „Odnowa szkolnictwa zawodowego w dziedzinach energetyki rozproszonej poprzez Branżowe Centra Umiejętności (BCU)” dotyczyć będą projektów edukacji zawodowej w dziedzinach energetyki rozproszonej: bioenergetyka, fotowoltaika, energetyka wodna i dodatkowo ochrona środowiska.

W trakcie II Kongresu Energetyki Rozproszonej Grupa Kapitałowa Transition Technologies–Systems przeprowadzi w formule warsztatowej seminarium na temat rozwiązań informatycznych, które wspierają obecność OZE na rynku energii. To doskonała okazja, by z pierwszej ręki dowiedzieć się o możliwościach, jakie w tym obszarze daje nowoczesna technologia, i poznać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej przeprowadzony zostanie dwudniowy hackathon skoncentrowany na optymalizacji wykorzystania energii już na etapie tworzenia wstępnej koncepcji architektonicznej budynku. Uczestnicy wydarzenia dostaną do rozwiązania problemy dotyczące istniejących i konkretnie umiejscowionych obiektów, takich jak dom jednorodzinny, kamienica w centrum miasta czy szpital na peryferiach. Ich zadaniem będzie przeprowadzenie projektowania zrównoważonego – procesu nastawionego na efekt proekologiczny, wspierającego transformację energetyczną przez wykorzystanie lokalnych inicjatyw branży OZE czy dobór materiałów o jak najmniejszym śladzie węglowym.
Podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej odbędzie się forum dyskusyjne poświęcone omówieniu aktualnego stanu prawnego i wyzwań technicznych związanych z wdrażaniem i realizacją postanowień Kodeksu Sieci NC RfG. W trakcie wydarzenia zostaną przedstawione planowane zmiany w regulacjach, wyzwania implementacyjne oraz problemy napotykane przez firmy eksperckie podczas przeprowadzania testów zgodności.
Panel „Zasilani marzeniami. Wyzwania Przedsiębiorców w obliczu problemów energetycznych w Małopolsce” to wydarzenie, podczas którego przedsiębiorcy oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej omówią najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoją firmy w obliczu rosnących problemów energetycznych.
Zaproszenie do udziału w hackathonie „Eksperymentalne badania porównawcze modeli przeznaczonych do prognozowania generacji z odnawialnych źródeł energii”. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica i firma NOMAD ELECTRIC Sp. o. o. zapraszają zespoły badawcze reprezentujące firmy, uczelnie, jednostki badawcze, w tym także zespoły studentów i doktorantów które opracowały modele prognostyczne, do udziału w eksperymentalnych badaniach porównawczych.

Wydarzenie jest jednym z efektów projektu „Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER)” w latach 2019-2022 współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Program GOSPOSTRATEG)

Skip to content