Skip navigation

Kreator Nowej Energetyki

O nagrodzie

Nagroda Kreator Nowej Energetyki jest przyznawana przez Radę Programową Sieci Kompetencji ds. Energetyki Rozproszonej (SKER) od 2021r., a ceremonia jej wręczenia towarzyszy kolejnym edycjom Forum Energetyki Rozproszonej. Celem nagrody jest uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych w procesie transformacji energetycznej – naukowców, polityków, działaczy, wizjonerów.

Zwłaszcza dziś – w sytuacji pogłębiającego się kryzysu klimatycznego oraz szerokich konsekwencji gospodarczych wojny w Ukrainie i pandemii Covid-19 – efekty pionierskich działań i odważnych starań Kreatorów Nowej Energetyki dają nadzieję na lepsze i bezpieczniejsze jutro.

To przenikanie się przeszłości i przyszłości znajduje odzwierciedlenie w kształcie statuetki KNE. Jej bazę stanowi skrzydło w kolorze stonowanego granatu – symbolizujące tradycję, dawne przyzwyczajenia, ale i działania, o których pamięć ulega dziś zatarciu, a to właśnie one przygotowały podwaliny pod nową wizję systemu energetycznego. W jego cieniu kiełkuje skrzydło w kolorze energetycznej zieleni, która symbolizuje nadzieję, witalność i entuzjazm. Oba bloki wyrastają z wspólnej podstawy i choć początkowo zachodzą na siebie, ostatecznie zmierzają w kierunku nieuchronnego rozwidlenia.

KREATOR-ZDJECIE

Joanna Pandera

Kreator 2024 – dr Joanna Pandera

Przyznanie nagrody oraz tytułu Kreatorki Nowej Energii Dr Joannie Maćkowiak-Panderze jest wyrazem docenienia jej zasług w zakresie wspierania rozwoju energetyki rozproszonej, zwłaszcza za działalność opiniotwórczą związaną ze współczesnymi rozwiązaniami dla polityki energetycznej i gospodarczej Polski, skutecznym kształtowaniem świadomości społecznej na temat transformacji energetycznej oraz za współtworzenie platformy współpracy między nauką, biznesem oraz instytucjami publicznymi, jaką jest Międzynarodowa Sieć Think Tanków na rzecz Transformacji Energetycznej (INETTT).


Kreator 2023 – dr inż. Rafał Gawin

Nagroda Kreatora Nowej Energetyki dla Rafała Gawina jest z kolei wyrazem uznania jego zasług dla transformacji energetycznej. Podkreślono zwłaszcza fakt, że w odpowiedzi na ogromne i bezprecedensowe wyzwania stojące przed segmentem infrastrukturalnym, jako Prezes URE wyszedł z inicjatywą wypracowania porozumienia sektorowego, które przybrało postać podpisanej 7 listopada 2022 r. Karty Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki. Porozumienie regulatora sektorowego i przedsiębiorstw energetycznych wpisuje się w proces dostosowania dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych do nowej architektury rynku energii bazującej w coraz większym stopniu na źródłach rozproszonych o znaczącym udziale OZE.

Rafał Gawin

Jerzy Buzek

Kreator 2022 – prof. Jerzy Buzek

W laudacji wygłoszonej na cześć kolejnego laureata nagrody, prof. Jerzego Buzka, rektor AGH prof. Jerzy Lis podkreślił znaczący wpływ, jaki nagrodzony wywarł na polską i światową gospodarkę: jako premier rządu RP w czasach trudnych reform, w tym górnictwa i energetyki, a także jako Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który szukał nowych rozwiązań i wspierał prowadzenie innowacyjnych działań w gospodarce, a nade wszystko był inicjatorem i popularyzatorem Unii Energetycznej. Wśród zasług laureata wymieniono fakt, że od 2014 r. przewodniczy Europejskiemu Forum Energii, był pomysłodawcą i propagatorem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla rejonów górniczych, którego Polska została największym beneficjentem, oraz sprawozdawcą pakietu wodorowo-gazowego w Parlamencie Europejskim.


Kreator 2021 – prof. Jan Popczyk †

Ideę tytułu Kreator Nowej Energetyki dobrze oddają słowa pierwszego laureata nagrody, prof. Jana Popczyka, który zinterpretował „nową energetykę” jako pojęcie przejściowe i zachęcił, by kryzysy, które przetaczają się przez współczesny świat, potraktować jako “motywację do budowy społecznej gospodarki rynkowej, gdzie odpowiedzialność elektroprosumentów będzie jednym z najsilniejszych filarów budowy nowego porządku”.

Jan Popczyk