Patroni i Partnerzy

Strona główna Patroni i Partnerzy

MIASTO GOSPODARZ II KER

Kraków ma ambicję osiągnięcia neutralności klimatycznej poprzez sprawiedliwą, efektywną i społecznie akceptowalną transformację.  W ramach europejskiej „Misji 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do 2030 r.” opracowany został Miejski Kontrakt Klimatyczny, zawierający ogólny plan dojścia do neutralności klimatycznej we wszystkich sektorach (energia, budynki, gospodarka odpadami i transport) wraz z powiązanymi planami inwestycyjnymi. Istotną częścią kontraktu jest zaangażowanie w proces transformacji mieszkańców, organizacji naukowych i badawczych oraz sektora biznesu.

REGION GOSPODARZ II KER

EkoMałopolska od lat działa na rzecz poprawy środowiska w Województwie Małopolskim. Odbywa się to poprzez wzmocnienie działań programowych, edukacyjnych oraz popularyzowanie proekologicznych praktyk. Wszelkie aktywności ekologiczne łączą ze sobą zmiany przyzwyczajeń na bardziej odpowiedzialne. EkoMałopolska inicjuje i prowadzi akcje edukacyjne dla młodszych i starszych mieszkańców regionu; pokazuje jak być eko na co dzień, oszczędzając zasoby i energię, wykorzystując ponownie surowce i chroniąc przyrodę.

PATRONI HONOROWI

Łukasz Smółka
Marszałek Województwa Małopolskiego

PARTNERZY STRATEGICZNI

Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE jest organizacją samorządu gospodarczego, reprezentującą podmioty biorące udział w transformacji energetycznej Polski. Obecnie skupia ponad 100 spółek, organizacji gospodarczych i przedsiębiorców (w tym Operatorów Systemu Dystrybucji, inwestorów oraz producentów i odbiorców energii odnawialnej).
Kluczowymi zadaniami Izby, w zakresie budowy rynku energetyki rozproszonej w Polsce, są współpraca z PSE i Urzędem Regulacji Energetyki, jak również praca nad zapewnieniem elastyczności systemu oraz stworzenie platformy do dialogu z administracją centralną, samorządową i innymi uczestnikami rynku energii.
KIKE prowadzi swoją działalność w kraju, ale buduje również relacje międzynarodowe, na obszarze całej Europy, w szczególności jeżeli chodzi o regulacje prawne dotyczące OZE oraz implementacje założeń europejskiego Green Deal. Izba nieustannie wspiera swoich członków w pokonywaniu barier hamujących rozwój energetyki rozproszonej oraz inwestycji OZE w Polsce.

PARTNER ORGANIZACYJNY

PARTNERZY GŁÓWNI

Hitachi Energy jest światowym liderem technologicznym. Wspólnie z klientami i partnerami pracujemy nad tym, aby zapewnić zrównoważoną przyszłość energetyczną dla obecnych i przyszłych pokoleń. Udoskonalamy światowy system energetyczny tak, aby stał się bardziej zrównoważony, odporny i bezpieczny. Oferujemy szeroki zakres innowacyjnych rozwiązań i usług, oraz pomagamy zwiększyć wydajność łańcucha wartości energetyki, krok po kroku sprawiając, że energia elektryczna jest bardziej dostępna – dla wszystkich. 

KPT_logo_PL_png

Krakowski Park Technologiczny od ponad 25 lat wspiera rozwój przedsiębiorczości, organizując wydarzenia dla start-upów, programy akceleracyjne i inkubacyjne. Firmy mogą korzystać ze zwolnień podatkowych w ramach programu Polska Strefa Inwestycji i preferencyjnych warunków wynajmu biur. KPT koncentruje się na przemyśle 4.0, zielonej transformacji i branży growej, organizując m.in. konferencję Digital Dragons, promuje wykorzystanie nowoczesnych technologii: sztucznej inteligencji, smart city, czy dual-use. Współpraca z uczelniami umożliwia realizację projektów R&D oraz transfer i komercjalizację technologii.

Krakowski Holding Komunalny SA, spółka będąca własnością miasta Krakowa, świadczy usługi związane z sektorem gospodarki komunalnej. Jest właścicielem 100% udziałów MPEC SA, MPK SA, WMK SA oraz Areny Kraków SA. Spółki tworzą podatkową grupę kapitałową będącą największym holdingiem komunalnym w Polsce.

Od 2016 r. KHK SA jest właścicielem i operatorem Ekospalarni – należącej do najbardziej nowoczesnych zakładów tego typu w Europie, który może przekształcić rocznie do 245 tys. ton odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu oraz wyprodukować z nich ponad 1 mln GJ energii cieplnej  oraz ok. 100 tys. MWh energii elektrycznej, z której  55% uznaje się za energię odnawialną.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe od 100 lat zarządza lasami, które stanowią prawie 1/3 powierzchni Polski. Lasy pełnią kluczowe funkcje: chronią różnorodność przyrodniczą, pochłaniają zanieczyszczenia, dostarczają drewna oraz służą rekreacji. Zrównoważona gospodarka leśna łączy te cele, zapewniając ochronę lasów i zaspokojenie potrzeb społecznych. Lasy Państwowe działają na zasadzie samofinansowania, a ich zadania obejmują ochronę, edukację, rozwój turystyki, finansowanie badań naukowych i wsparcie lokalnych inwestycji.

Ciepła Energia Krakowa

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie to jeden z liderów branży ciepłowniczej w Polsce oraz jedna z kluczowych krakowskich spółek komunalnych zapewniająca ciepło dla ok. 70 procent mieszkańców miasta.

Wydając na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ponad 1 miliard 300 milionów złotych MPEC zbudował jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów ciepłowniczych, liczący obecnie ponad 900 km długości, ponad 10 tysięcy węzłów ciepłowniczych oraz około 7 tysięcy komór. Firma zdalnie nadzoruje prace najważniejszych punktów systemu ciepłowniczego Krakowa i Skawiny.

NFOSiGW_logo_full_color_horizontal_RGB

Od ponad 35 lat Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pełni kluczową rolę w realizacji polityki ekologicznej państwa. Jest głównym ogniwem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska i klimatu, dysponując największym potencjałem finansowym w tym obszarze. Z udziałem NFOŚiGW realizowane są największe i najważniejsze inwestycje proekologiczne w Polsce. Wspierając ekorozwój kraju, NFOŚiGW oferuje beneficjentom dotacje, pożyczki i inne formy dofinansowywania projektów. Wspiera samorządy, przedsiębiorstwa, instytucje publiczne, placówki edukacyjne i naukowo-badawcze, organizacje społeczne oraz osoby fizyczne. NFOŚiGW jest największym w Polsce partnerem międzynarodowych instytucji finansowych w obsłudze środków zagranicznych, zwłaszcza unijnych, przeznaczonych na ekologię.

Jesteśmy największym dystrybutorem prądu w Polsce. Podstawą naszej działalności jest dystrybucja energii elektrycznej. Dostarczamy ją do 5,9 mln klientów na obszarze naszego działania tj. województw: małopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, częściowo świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz łódzkiego. Jesteśmy odpowiedzialni za rozwój, użytkowanie i utrzymanie sieci elektroenergetycznych. Uczestniczymy w pracach badawczo-rozwojowych, wdrażamy nowe technologie oraz nowoczesne rozwiązania, aby zapewnić naszym klientom ciągłość dostaw energii. Zatrudniamy ponad 8 tys. pracowników i jesteśmy jednym z największych pracodawców i inwestorów Polski południowej.

Wodociągi Miasta Krakowa S.A. dostarczają mieszkańcom Krakowa dobrą wodę prosto z kranu i zapewniają dostęp do korzystania z miejskiej kanalizacji. Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, ograniczenie zużycia zasobów naturalnych, osiągnięcie niezależności energetycznej, to tylko nieliczne przykłady działań WMK S.A. na rzecz ochrony środowiska. Jako przedsiębiorstwo społecznie odpowiedzialne, Spółka wdraża w życie cele zrównoważonego rozwoju, by zapewnić ciągłość zasobów dla przyszłych pokoleń krakowian. Od wielu lat prowadzi też wielokierunkowe działania edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych, które podnoszą świadomość ekologiczną oraz zachęcają do zmiany stylu życia.  

PARTNERZY INFORMACYJNI

ECOPARTNERZY II KER

PATRON KONKURSU KSIĄŻKA W TEmacie

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Obserwatorium Transformacji Energetycznej jako instrument wspierania społeczno-gospodarczego rozwoju Polski (OTE)” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Program GOSPOSTRATEG).

Skip to content