Konkursy
Konkurs samorządowy
-> Informacje wkrótce

Konkurs Książka w TEmacie
Czy transformacja energetyczna (TE) jest interesującym tematem dla autorów książek? Okazuje się, że tak!
Przemiany energetyczne przenikają rzeczywistość, w której żyjemy, i wyznaczają kierunek działań, od których nie ma odwrotu. TE to odpowiedź na kryzysy dotykające każdego z nas – czy to poprzez zmiany klimatyczne, zdrowotne konsekwencje zanieczyszczenia środowiska, czy podwyżki cen prądu. To również proces powiązany z wieloma sferami życia publicznego – ekonomią, prawodawstwem, rozwojem technologii czy postawami społecznymi. Nie trzeba interesować się energetyką, by czuć potrzebę zgłębiania wiedzy na temat TE. A książki są świetnym źródłem uporządkowanych informacji!
Konkurs na książkę naukową i popularnonaukową związaną z tematem transformacji energetycznej (Książka w TEmacie) jest kolejnym krokiem redakcji portalu Energetyka-rozproszona.pl w kierunku edukacji indywidualnych odbiorców energii i promocji merytorycznych treści o procesach transformacyjnych. Ambicją organizatorów jest wyławianie z oferty wydawniczej takich publikacji, które dogłębnie badają określony aspekt TE (książki naukowe) lub przez pryzmat energetyki opisują zmiany w otaczającym nas świecie (książki popularnonaukowe). Ubiegłoroczna edycja pokazała, że na rynku książkowym, wbrew pozorom, nie brakuje tego rodzaju pozycji, a wątki energetyczne stanowią integralną część narracji dotyczących bardzo różnorodnych kwestii.
Zachęcamy, by listę książek nominowanych w konkursie Książka w TEmacie za rok 2024 potraktować jako spis lektur obowiązkowych dla wszystkich zainteresowanych energetyką rozproszoną i kontekstami transformacji energetycznej. Przed nami fascynująca przygoda lekturowa, do której – co bardzo nas cieszy – w charakterze jurorów dołączyły kolejne znamienite nazwiska. W sierpniu zaprosimy do niej również Państwa poprzez uruchomienie głosowania internautów. O szczegółach poinformujemy wkrótce.
Tymczasem przedstawiamy wykaz nominowanych książek w obu kategoriach oraz skład Jury.
Książki naukowe
- Dziewulska Agata, Krogulec Ewa (red.), Bezpieczeństwo energetyczne Polski, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
- Bartnik Ryszard, Elektrownie i elektrociepłownie jądrowe z reaktorami HTGR I SMR. Efektywność energetyczna i ekonomiczna, Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Kacejko Piotr, Pijarski Paweł, Podstawy elektroenergetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Stasik Agata, Przełamać klincz węglowy. Zbiorowe eksperymentowanie na rzecz zrównoważonej transformacji, Wyd. Scholar.
- Skrzypek Jurand, Transformacja polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym w świetle wyników wielosektorowego modelu energetycznego, Wydawnictwo UJ.
- Kiełkowska Urszula, Machalski Paweł (red.), Transformacja energetyczna RP w ujęciu interdyscyplinarnym, Wyd. Adam Marszałek.
Książki popularnonaukowe
- Siddharth Kara, Krwawy kobalt. O tym jak krew Kongijczyków zasila naszą codzienność, W.A.B.
- Białas Patryk, Korzenie przyszłości, Stian Media sp. z o.o.
- Smil Vaclav, Jak naprawdę działa świat, Insignis.
- Romm Joseph, Zmiany Klimatu. Wszystko, co warto wiedzieć, PWN.
- Springer Filip, Szara godzina, Karakter.
- Lomborg Bjorn, Fałszywy alarm! Jak panika związana ze zmianami klimatu kosztuje nas biliony, krzywdzi biednych i nie ratuje planety, Wydawnictwo WEI.
- Scheyder Ernest, Wojna o minerały. Jak surowce strategiczne decydują o naszej przyszłości energetycznej, Prześwity.
Skład Jury
Przewodniczący: prof. Zbigniew Kąkol, były prorektor AGH
prof. Ewa Adamiec, AGH, koordynatorka programu Ambasador_ka Transformacji Energetycznej
prof. Zbigniew Hanzelka, AGH
dr Sławomir Kopeć, AGH, dyrektor zarządzający Kongresu Energetyki Rozproszonej
dr Malwina Mus-Frosik, AGH, literaturoznawczyni, redakcja portalu Energetyka-rozproszona.pl
prof. Maciej Nowicki, b. minister środowiska
dr Magdalena Ochwat, Instytut Polonistyki na Wydziale Humanistycznym UŚ oraz Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną, literaturoznawczyni, polonistka
prof. Mariusz Ruszel, PRz
prof. Piotr Skubała, UŚ, profesor nauk biologicznych, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny
prof. Barbara Worek, UJ, socjolożka
prof. Artur Wyrwa, AGH