Skip navigation

Rozkład jazdy! Najbliższe wydarzenia preKER

Transformacja energetyczna (TE) budzi silne emocje i skrajne opinie. Z jednej strony zdecydowana większość społeczeństwa chce odejścia od węgla, z drugiej – wielu obawia się kosztów i skutków gospodarczych tych zmian. Rośnie poparcie dla energetyki jądrowej , ale jednocześnie utrzymuje się sceptycyzm wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Wśród osób studiujących zainteresowanie energetyką jest wysokie, ale ponad połowa przyznaje, że brakuje jej wystarczającej wiedzy o kluczowych technologiach. Jak te sprzeczności wpływają na kształtowanie polityki energetycznej i jakie czynniki je determinują? Podczas webinarium przyjrzymy się wynikom dwóch badań dotyczących postaw wobec TE – badań ogółu dorosłych Polek i Polaków oraz osób studiujących. Zastanowimy się, dlaczego zrozumienie przemian w energetyce jest tak trudne – czy wynika to z chaosu informacyjnego, braku odpowiedniej edukacji w tym zakresie, niespójnych przekazów medialnych, upolitycznienia debaty o energetyce, czy może z psychologicznych mechanizmów związanych z kształtowaniem i zmianą postaw?

Wstęp: dr Sławomir Kopeć, AGH

Moderatorka: dr hab. Barbara Worek, prof. UJ

Prelegenci:

  • dr hab. Marek Frankowicz, RCE Uniwersytet Jagielloński
  • dr Weronika Kałwak, Uniwersytet Jagielloński
  • dr hab. Marcin Kocór, Uniwersytet Jagielloński
  • Dorota Micek, Uniwersytet Jagielloński
  • Jakub Mirek, AGH
  • Marek Stranc, Ambasador TE, Enalpha S.A.
  • Anna Szczucka, Uniwersytet Jagielloński
  • Ewa Szkurłat, Radio Kraków

Temat pierwszego spotkania – Bezpieczeństwo energetyczne Polski – atom, wodór, gaz, jest szczególnie istotny dla stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego. Polska potrzebuje dostępu do niezależnych od warunków pogodowych źródeł energii, które będą odpowiadać na specyficzne potrzeby. Konferencja skupi się na możliwościach rozwijania i wdrażania technologii, które są potencjalnie obiecujące w perspektywie 2040 r., a równocześnie stanowią przedmiot debaty zarówno ekspertów, jak i opinii publicznej. W ramach wykładów wprowadzających, trzech paneli eksperckich oraz dyskusji otwartej uczestnicy omówią możliwości szerokiego zastosowania takich technologii jak wodór (jako paliwo i nośnik energii), małe reaktory jądrowe, gazy zdekarbonizowane (biogaz, biometan i in.) oraz gaz ziemny (jako paliwo przejściowe). Dobór gości gwarantuje wieloaspektowe spojrzenie na dyskutowane kwestie – centralne założenia będą konfrontowane z doświadczeniem praktyków, a oddolne postulaty weryfikowane przez przedstawicieli rządu. Swoją obecność potwierdzili m.in. Wojciech Wrochna – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, który wprowadzi do tematyki konferencji, oraz Tomasz Marciniak, partner zarządzający McKinsey Polska, który podzieli się pomysłami na pokonywanie wyzwań stojących na drodze rozwoju technologii TE.

Wykład wygłosił prof. Marek Frankowicz, UJ

W centrum wykładu znajdzie się transformacja energetyczna – jako przykład złożonego procesu, który wymaga integracji wiedzy technicznej, społecznej i środowiskowej. Omówione zostaną modele współpracy takie jak potrójna, poczwórna i pięciokrotna spirala, a także kluczowe ramy kompetencyjne: DigComp, GreenComp, EntreComp, LifeComp – pomocne w budowaniu zdolności do działania w obliczu zmian klimatycznych, cyfryzacji i wymagań zrównoważonego rozwoju.

W kontekście Przemysłu 5.0 przyjrzymy się roli integracji człowieka i technologii, która ma służyć nie tylko efektywności, ale też elastyczności i odporności społecznej. Szczególny nacisk zostanie położony na kompetencje potrzebne dla transformacji energetycznej, z uwzględnieniem sektorowych ram kwalifikacji i wyzwań związanych z komunikacją, zaangażowaniem społecznym oraz edukacją.

Gość specjalny Miłosz Motyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Agenda Zamiarem organizatorów spotkania pt. Jak optymalnie wykorzystywać rozproszone zasoby energetyczne jest uzyskanie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: co należy zrobić, aby zmaksymalizować pozytywne efekty postępującej transformacji energetycznej, mając do dyspozycji ograniczone zasoby techniczne, społeczne i kompetencyjne, a wszystko to w zgodzie z obowiązującą legislacją. Istotny element tego kontekstu – uwarunkowania ekonomiczne – staną się tematem osobnej konferencji, której termin podamy niebawem. Drugie spotkanie w ramach cyklu będzie miało formę okrągłego stołu, przy którym zasiądą przedstawiciele instytucji kreujących politykę energetyczną państwa, urzędu regulatora kontrolującego przestrzeganie zasad i poprawność procesu transformacji, a także operatorów systemów elektroenergetycznych, ciepłowniczych i gazowych. Obecni będą także reprezentanci licznych stowarzyszeń i izb gospodarczych promujących rozwój różnych rozproszonych technologii energetycznych w Polsce. W imieniu szeroko rozumianej strony społecznej głos zabiorą członkowie społeczności energetycznych – spółdzielni i klastrów, samorządów miejskich i przedsiębiorstw komunalnych.

Wykład wygłosi Monika Motak, Dziekan Wydziału Energetyki i Paliw AGH w Krakowie Poszukiwanie innowacyjnych sposobów produkcji paliw jest obecnie jednym z największych wyzwań naukowych i technologicznych, zwłaszcza w kontekście niestabilnych cen paliw od dostawców OPEC czy ograniczonych zasobów paliw kopalnych, takich jak węgiel i ropa naftowa. Od wielu lat trwają prace nad wykorzystaniem wodoru (H₂) jako alternatywnego paliwa, a także nad syntezą metanu (SNG – Subtitute Natural Gas), metanolu czy eteru dimetylowego. Technologie te są szczególnie cenne, gdy wpisują się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego. Paliwa syntetyczne to grupa paliw wytwarzanych za pomocą procesów chemicznych z różnych surowców. Należą do nich m.in. węgiel, biomasa czy gaz ziemny. Wiele rodzajów paliw syntetycznych jest już dobrze poznanych, m.in.: syntetyczny diesel (e-diesel), yntetyczny olej napędowy, e-benzyna, paliwa GTL (Gas-to-Liquids), CTL (Coal-to-Liquids) czy BTL (Biomass-to-Liquids). Jedną ze stosunkowo nowych proponowanych technologii jest przekształcanie CO₂ w produkty chemiczne, znane jako CCU (Carbon Capture and Utilization), gdzie dwutlenek węgla (CO₂), będący produktem ubocznym wielu procesów technologicznych, jest wykorzystywany jako cenny surowiec. Szczególnie interesujące są te technologie CCU, które mogą również służyć do magazynowania energii w produktach chemicznych. Do takich procesów należą suchy reforming metanu (DRM – Dry Reforming of Methane) oraz uwodornienie CO₂ do metanu (CH₄), zwane również metanizacją, a także otrzymywanie metanolu.

Wykład wygłosił dr inż. Janusz Zyśk, AGH w Krakowie

Wykład będzie obejmować omówienie skutków, jakie niesie za sobą wykorzystywanie paliw kopalnych – takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny – w różnych sektorach np. energetyce, transporcie i gospodarstwach domowych. Spalanie paliw prowadzi do emisji gazów cieplarnianych, które powodują globalne zmiany klimatyczne, jak również emisji innych zanieczyszczeń bezpośrednio wpływających na lokalne środowisko i zdrowie ludzi. Ocena odziaływania zanieczyszczeń jest kluczowa do podejmowania trafnych decyzji ograniczających negatywny wpływ spalania paliw na klimat i środowisko. Prześledzimy oceny dokonywane zarówno na poziomie globalnym, europejskim jak i krajowym.

Prelegenci Seminarium:

prof. Łukasz Lach, AGH w Krakowie - moderator

Rene Kuczkowski, Enea Operator,

Piotr Łyczko, wicedyrektor Departament Ochrony Powietrza i Negocjacji Klimatycznych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

dr Tadeusz Rudek, Uniwersytet Jagielloński

Transformacja energetyczna (TE) to proces, w ramach którego zachodzi ewolucja struktur technologicznych i rynkowych, ram regulacyjnych, wzorców konsumpcji i norm społecznych w kierunku zapewniania powszechnego dostępu do niezawodnej, czystej i przystępnej cenowo energii. Celem seminarium jest przybliżenie koncepcji pomiaru postępu transformacji energetycznej z wykorzystaniem wskaźników kompozytowych, która zakłada badanie różnych aspektów TE, a następnie agregowanie ich do wskaźnika zbiorczego.

Seminarium koordynuje prof. Łukasz Lach

Wkrótce przedstawimy szczegółowe informacje

Seminarium koordynuje prof. Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki AGH

Wkrótce przedstawimy szczegółowe informacje

Konferencję koordynują Olgierd Dziekoński i Sławomir Kopeć

Wkrótce przedstawimy szczegółowe informacje

Tworząc Kongres Energetyki Rozproszonej, koncentrujemy się na lokalnym wymiarze transformacji energetycznej oraz zacieśnianiu współpracy pomiędzy głównymi jej interesariuszami – środowiskami gospodarczymi, naukowymi, organizacjami pozarządowymi oraz administracją centralną i samorządową. KER kontynuuje zapoczątkowaną przez Fora Energetyki Rozproszonej ideę inspirowania współpracy wiodących organizacji branżowych związanych z rozwijaniem lokalnych inicjatyw energetycznych i wdrażaniem technologii OZE. Na Kongres Energetyki Rozproszonej po raz pierwszy zaprosiliśmy Państwa w dniach 25-26 września 2023 roku. Spotkania odbywały się w obiektach Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie (Klub Studio, Centrum Informatyki, Aula A-1) i łączyły sprawdzoną formułę Forum ER z pierwszą edycją Konferencji Naukowej ER. Po sukcesie pierwszej edycji, osiągnęliśmy kolejny organizując II Kongres Energetyki Rozproszonej – w rozszerzonej formule. Teraz zapraszamy Państwa na Trzecią edycję Kongresu!