Skip navigation

Rozkład jazdy! Najbliższe wydarzenia preKER

Wykład wygłasza: Łukasz Lach

Celem wykładu jest przybliżenie koncepcji OTE, w szczególności diagnoza słabych stron istniejących rozwiązań w obszarze monitorowania i programowania TE, a także prezentacja głównych kierunków proponowanych rozwiązań. Referat inauguruje serię wykładów poświęconych metodologii prac badawczych OTE i wdrażaniu rozwiązań w takich dziedzinach życia społecznego jak gospodarka, technologia i innowacje, legislacja itd.

Wykład wygłasza: Łukasz Lach

Programowanie stabilnej i sprawiedliwej transformacji energetycznej (TE) wymaga w pierwszym kroku dostępu do wiarygodnych i aktualnych danych. Celem wykładu jest omówienie metodologii pozyskiwania danych w projekcie OTE i prowadzenia badań polegających na pomiarze makroekonomicznych efektów towarzyszących TE w Polsce. W trakcie spotkania przedstawione zostaną wyniki analiz makroekonomicznych prowadzonych w oparciu o wiarygodną metodologię ilościową oraz o unikatowe dane ekonomiczno-technologiczne gromadzone w ramach Obserwatorium Transformacji Energetycznej. Prezentowane wyniki dotyczące efektów gospodarczych indukowanych przez program Mój Prąd, rozbudowę infrastruktury fotowoltaicznej, a także rozbudowę sieci magazynów energii i liczników zdalnego odczytu stanowią źródło przydatnej wiedzy w procesie wspierania i kształtowania przyszłej polityki społeczno-gospodarczej kraju oraz branżowych planów i strategii rozwojowych. W szczególności dyskutowane wyniki otwierają drogę do redefinicji istniejących miksów energetycznych dla Polskiej gospodarki poprzez uwzględnienie skali i sektorowego rozkładu pozytywnych efektów zewnętrznych.

Transformacja energetyczna (TE) budzi silne emocje i skrajne opinie. Z jednej strony zdecydowana większość społeczeństwa chce odejścia od węgla, z drugiej – wielu obawia się kosztów i skutków gospodarczych tych zmian. Rośnie poparcie dla energetyki jądrowej , ale jednocześnie utrzymuje się sceptycyzm wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Wśród osób studiujących zainteresowanie energetyką jest wysokie, ale ponad połowa przyznaje, że brakuje jej wystarczającej wiedzy o kluczowych technologiach. Jak te sprzeczności wpływają na kształtowanie polityki energetycznej i jakie czynniki je determinują? Podczas webinarium przyjrzymy się wynikom dwóch badań dotyczących postaw wobec TE – badań ogółu dorosłych Polek i Polaków oraz osób studiujących. Zastanowimy się, dlaczego zrozumienie przemian w energetyce jest tak trudne – czy wynika to z chaosu informacyjnego, braku odpowiedniej edukacji w tym zakresie, niespójnych przekazów medialnych, upolitycznienia debaty o energetyce, czy może z psychologicznych mechanizmów związanych z kształtowaniem i zmianą postaw?

Wstęp: dr Sławomir Kopeć, AGH

Moderatorka: dr hab. Barbara Worek, prof. UJ

Prelegenci:

  • dr hab. Marek Frankowicz, RCE Uniwersytet Jagielloński
  • dr Weronika Kałwak, Uniwersytet Jagielloński
  • dr hab. Marcin Kocór, Uniwersytet Jagielloński
  • Dorota Micek, Uniwersytet Jagielloński
  • Jakub Mirek, AGH
  • Marek Stranc, Ambasador TE, Enalpha S.A.
  • Anna Szczucka, Uniwersytet Jagielloński
  • Ewa Szkurłat, Radio Kraków

Temat pierwszego spotkania – Bezpieczeństwo energetyczne Polski – atom, wodór, gaz, jest szczególnie istotny dla stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego. Polska potrzebuje dostępu do niezależnych od warunków pogodowych źródeł energii, które będą odpowiadać na specyficzne potrzeby. Konferencja skupi się na możliwościach rozwijania i wdrażania technologii, które są potencjalnie obiecujące w perspektywie 2040 r., a równocześnie stanowią przedmiot debaty zarówno ekspertów, jak i opinii publicznej. W ramach wykładów wprowadzających, trzech paneli eksperckich oraz dyskusji otwartej uczestnicy omówią możliwości szerokiego zastosowania takich technologii jak wodór (jako paliwo i nośnik energii), małe reaktory jądrowe, gazy zdekarbonizowane (biogaz, biometan i in.) oraz gaz ziemny (jako paliwo przejściowe). Dobór gości gwarantuje wieloaspektowe spojrzenie na dyskutowane kwestie – centralne założenia będą konfrontowane z doświadczeniem praktyków, a oddolne postulaty weryfikowane przez przedstawicieli rządu. Swoją obecność potwierdzili m.in. Wojciech Wrochna – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, który wprowadzi do tematyki konferencji, oraz Tomasz Marciniak, partner zarządzający McKinsey Polska, który podzieli się pomysłami na pokonywanie wyzwań stojących na drodze rozwoju technologii TE.

Wykład wygłosił prof. Marek Frankowicz, UJ

W centrum wykładu znajdzie się transformacja energetyczna – jako przykład złożonego procesu, który wymaga integracji wiedzy technicznej, społecznej i środowiskowej. Omówione zostaną modele współpracy takie jak potrójna, poczwórna i pięciokrotna spirala, a także kluczowe ramy kompetencyjne: DigComp, GreenComp, EntreComp, LifeComp – pomocne w budowaniu zdolności do działania w obliczu zmian klimatycznych, cyfryzacji i wymagań zrównoważonego rozwoju.

W kontekście Przemysłu 5.0 przyjrzymy się roli integracji człowieka i technologii, która ma służyć nie tylko efektywności, ale też elastyczności i odporności społecznej. Szczególny nacisk zostanie położony na kompetencje potrzebne dla transformacji energetycznej, z uwzględnieniem sektorowych ram kwalifikacji i wyzwań związanych z komunikacją, zaangażowaniem społecznym oraz edukacją.

Gość specjalny Miłosz Motyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Agenda Zamiarem organizatorów spotkania pt. Jak optymalnie wykorzystywać rozproszone zasoby energetyczne jest uzyskanie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: co należy zrobić, aby zmaksymalizować pozytywne efekty postępującej transformacji energetycznej, mając do dyspozycji ograniczone zasoby techniczne, społeczne i kompetencyjne, a wszystko to w zgodzie z obowiązującą legislacją. Istotny element tego kontekstu – uwarunkowania ekonomiczne – staną się tematem osobnej konferencji, której termin podamy niebawem. Drugie spotkanie w ramach cyklu będzie miało formę okrągłego stołu, przy którym zasiądą przedstawiciele instytucji kreujących politykę energetyczną państwa, urzędu regulatora kontrolującego przestrzeganie zasad i poprawność procesu transformacji, a także operatorów systemów elektroenergetycznych, ciepłowniczych i gazowych. Obecni będą także reprezentanci licznych stowarzyszeń i izb gospodarczych promujących rozwój różnych rozproszonych technologii energetycznych w Polsce. W imieniu szeroko rozumianej strony społecznej głos zabiorą członkowie społeczności energetycznych – spółdzielni i klastrów, samorządów miejskich i przedsiębiorstw komunalnych.

Wykład wygłosi Monika Motak, Dziekan Wydziału Energetyki i Paliw AGH w Krakowie Poszukiwanie innowacyjnych sposobów produkcji paliw jest obecnie jednym z największych wyzwań naukowych i technologicznych, zwłaszcza w kontekście niestabilnych cen paliw od dostawców OPEC czy ograniczonych zasobów paliw kopalnych, takich jak węgiel i ropa naftowa. Od wielu lat trwają prace nad wykorzystaniem wodoru (H₂) jako alternatywnego paliwa, a także nad syntezą metanu (SNG – Subtitute Natural Gas), metanolu czy eteru dimetylowego. Technologie te są szczególnie cenne, gdy wpisują się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego. Paliwa syntetyczne to grupa paliw wytwarzanych za pomocą procesów chemicznych z różnych surowców. Należą do nich m.in. węgiel, biomasa czy gaz ziemny. Wiele rodzajów paliw syntetycznych jest już dobrze poznanych, m.in.: syntetyczny diesel (e-diesel), yntetyczny olej napędowy, e-benzyna, paliwa GTL (Gas-to-Liquids), CTL (Coal-to-Liquids) czy BTL (Biomass-to-Liquids). Jedną ze stosunkowo nowych proponowanych technologii jest przekształcanie CO₂ w produkty chemiczne, znane jako CCU (Carbon Capture and Utilization), gdzie dwutlenek węgla (CO₂), będący produktem ubocznym wielu procesów technologicznych, jest wykorzystywany jako cenny surowiec. Szczególnie interesujące są te technologie CCU, które mogą również służyć do magazynowania energii w produktach chemicznych. Do takich procesów należą suchy reforming metanu (DRM – Dry Reforming of Methane) oraz uwodornienie CO₂ do metanu (CH₄), zwane również metanizacją, a także otrzymywanie metanolu.

Wykład wygłosił dr inż. Janusz Zyśk, AGH w Krakowie

Wykład będzie obejmować omówienie skutków, jakie niesie za sobą wykorzystywanie paliw kopalnych – takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny – w różnych sektorach np. energetyce, transporcie i gospodarstwach domowych. Spalanie paliw prowadzi do emisji gazów cieplarnianych, które powodują globalne zmiany klimatyczne, jak również emisji innych zanieczyszczeń bezpośrednio wpływających na lokalne środowisko i zdrowie ludzi. Ocena odziaływania zanieczyszczeń jest kluczowa do podejmowania trafnych decyzji ograniczających negatywny wpływ spalania paliw na klimat i środowisko. Prześledzimy oceny dokonywane zarówno na poziomie globalnym, europejskim jak i krajowym.

Prelegenci Seminarium:

  • prof. Łukasz Lach, AGH w Krakowie - moderator
  • Rene Kuczkowski, Enea Operator,
  • Piotr Łyczko, wicedyrektor Departament Ochrony Powietrza i Negocjacji Klimatycznych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
  • dr Tadeusz Rudek, Uniwersytet Jagielloński

Transformacja energetyczna (TE) to proces, w ramach którego zachodzi ewolucja struktur technologicznych i rynkowych, ram regulacyjnych, wzorców konsumpcji i norm społecznych w kierunku zapewniania powszechnego dostępu do niezawodnej, czystej i przystępnej cenowo energii. Celem seminarium jest przybliżenie koncepcji pomiaru postępu transformacji energetycznej z wykorzystaniem wskaźników kompozytowych, która zakłada badanie różnych aspektów TE, a następnie agregowanie ich do wskaźnika zbiorczego.

Pomimo istniejących różnic formalnych i definicyjnych pojęcie „sprawiedliwej transformacji energetycznej (TE)” jest zwykle rozumiane jako proces zmiany technologii wytwarzania i wykorzystywania różnych form energii zapewniający utrzymanie szeroko pojętego dobrostanu obywateli na zadawalającym poziomie. Z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia jednym z kluczowych elementów sprawiedliwej TE jest zatem zapewnienie pożądanych ruchów na rynku pracy wynikających ze zmiany technologicznej. Niestety, ze względu na brak odpowiednich danych ekonomiczno-technologicznych, istniejące dokumenty strategiczne w wysoce niezadawalającym stopniu uwzględniają wpływ TE na sektor zatrudnienia. Celem seminarium jest omówienie metodologii pozyskiwania danych i prowadzenia badań naukowych skoncentrowanych na pomiarze makroekonomicznych efektów towarzyszących TE w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu TE na rynek pracy, a także dyskusja nad możliwością wprowadzania postulowanych rozwiązań w praktyce.

Seminarium koordynuje prof. Łukasz Lach

Uczestnicy: 

  • dr hab. Michał Przybyliński, prof. UŁ, Kierownik Katedry Teorii i Analiz Systemów Ekonomicznych 
    na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ
  • dr hab. inż. Piotr Olczak, prof. IGSMiE PAN, Zakład Gospodarki Zasobami Mineralnymi, 
    Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk
  • dr inż. Monika Pepłowska, Zakład Polityki Energetycznej i Rynków Energii, 
    Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN
  • Jan Ratajczak, RBNTech

Wykład wygłosi dr inż. Szczepan Moskwa, AGH w Krakowie

Tematem wystąpienia będzie przypadek blackoutu, który dotknął Hiszpanię i Portugalię 28 kwietnia br. W środku dnia kraje te straciły ponad 60% mocy w swoim systemie energetycznym, a przywrócenie stabilnego poziomu trwało ok. 10 godzin. Problem okazał się niezwykle kosztowny i miał wpływ na gospodarkę. W trakcie wykładu zostaną poruszone czynniki technologiczne, systemowe i ekonomiczne tej kryzysowej sytuacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię bezpieczeństwa w zakresie projektowania i sprawności systemu elektroenergetycznego oraz przyłączonych do niego źródeł energii.

Podczas wydarzenia eksperci z różnych dziedzin przedstawią najnowsze technologie produkcji oraz omówią możliwości zastosowania wodoru w kluczowych obszarach gospodarki. Spotkanie będzie okazją do pogłębionej dyskusji o roli wodoru w budowie niskoemisyjnego systemu energetycznego oraz wymiany doświadczeń w gronie praktyków i naukowców.

Seminarium koordynuje prof. Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki AGH

Uczestnicy:

  • prof. nadzw. dr hab. inż. Marek Ściążko, AGH w Krakowie
  • Zbigniew Kuźma, pełnomocnik zarządu H2 Energy
  • dr hab. inż. Magdalena Dudek, prof. AGH w Krakowie
  • prof. dr hab. inż. Tadeusz Chmielniak, Politechnika Śląska
  • prof. dr hab. inż. Jakub Kupecki, Instytut Energetyki AGH w Krakowie

Moderator: Olgierd Dziekoński
Goście specjalni: Paweł Wojciechowski, Zdzisław Muras, Grzegorz Onichimowski, Wojciech Jakóbik

Trzecia konferencja w ramach cyklu skupi się na instytucjonalnym wymiarze przemian w obszarze energetyki. Transformacja energetyczna (TE) to kompleksowy proces obejmujący zmiany gospodarcze, technologiczne i społeczne, oparty na wartościach wolnego rynku, demokracji i poczucia wspólnoty w ramach partycypacji obywatelskiej. Jego powodzenie jest uzależnione m.in. od zmieniającego się prawa, które powinno współgrać z dynamiką funkcjonowania podmiotów rynku energii, tworzenia nowych instytucji oraz alokacją zasobów finansowych.

Szczególną rolę w TE odgrywają obywatelskie wspólnoty energetyczne, funkcjonujące m.in. jako spółdzielnie, które stają się kluczowymi nowymi graczami na rynku energii. Ich kompetencje i formy prawne wynikają z dyrektyw europejskich i polskiego ustawodawstwa, należy natomiast dążyć do stwarzania rozwiązań instytucjonalnych sprzyjających ich rozwojowi oraz przeciwdziałać dezinformacji, która może podważać zaufanie obywateli do instytucji i wprowadzać niepewność w decyzje gospodarcze. Obok nowych uczestników na rynku istnieją podmioty, których działania często zdradzają monopolistyczne zapędy. Transformacja wymaga redefinicji ich roli, a inspiracją dla tego procesu mogą być doświadczenia z rynków telekomunikacji i usług cyfrowych. Dla skuteczności zmian kluczowe będzie określenie, jakie nowe podmioty będą uczestniczyć w grze rynkowej, jaki będzie ich status prawny i finansowy, a także jakie będą regulacje prawne i jakim zmianom mogą one podlegać w perspektywie kilku lat. 

Moderator: Paweł Kwasnowski
Transformacja energetyczna oznacza zmiany nie tylko po stronie źródeł energii, ale także po stronie odbiorców. Największym konsumentem energii w UE są obiekty budowlane. Budynki odpowiadają za 40% generalnego zużycia energii w UE oraz za 80% energii zużywanej na zapewnienie komfortu w budynkach mieszkalnych, a także za ponad 1/3 generacji gazów cieplarnianych. To z tego powodu w aktualizacji dyrektywy EPBD z roku 2018 znalazło się kategoryczne stwierdzenie, że budynki muszą być inteligentne (smart) oraz że ich inteligencję należy mierzyć i podejmować działania, by utrzymywać ją na jak najwyższym poziomie. Podczas wykładu odpowiemy na pytania, co to znaczy, że budynki mają być inteligentne, jak to zmierzyć i jakie działania podjąć w celu poprawy tego parametru. Inteligencja budynku, oprócz wysokiej efektywności energetycznej, daje również pewność i elastyczność działania oraz pozwala spełniać oczekiwania użytkowników. Do pomiaru poziomu inteligencji budynków zdefiniowano „wskaźnik gotowości budynków do inteligencji” (smart readinees indicator), który ma być ważnym narzędziem w programie „Fala renowacji” zasobów budowlanych UE. W trakcie wykładu przedstawiona zostanie idea wskaźnika, metodyka jego ewaluacji oraz wstępne wyniki i wnioski z fazy testów metodyki, która w UE była realizowana od 2021 r., a w Polsce, w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej, od 2024 r.

W trakcie seminarium Łukasz Pałucki przedstawi kluczowe wnioski z ogólnopolskiego badania dotyczącego inwestycji samorządów w instalacje fotowoltaiczne po marcu 2022 roku. Na ankietę odpowiedziało aż 85% JST, dzięki czemu uzyskano wyjątkowo reprezentatywne wyniki! Wynika z nich, że do tej pory w instalacje PV zainwestowano ponad miliard złotych, co pozwoliło na uzyskanie łącznej mocy powyżej 270 MWp. W planach samorządów są kolejne inwestycje.

Eksperci Krzysztof Heller i Robert Szlęzak omówią, co te dane oznaczają dla przyszłości energetyki samorządowej. Poruszą m.in. kwestię nowego systemu rozliczeń (net-billing od 1 lipca 2024 r.), który jest mniej korzystny dla inwestorów, oraz omówią potencjał JST do tworzenia spółdzielni energetycznych umożliwiających powrót do bardziej opłacalnego net-meteringu.

Wykłady wygłoszą: Jarosław Nęcki, Mirosław Zimnoch

„Metan – dlaczego ważny w atmosferze?” – dr hab. inż. Jarosław Nęcki, prof. AGH  

Metan jest gazem aktywnym w efekcie cieplarnianym na naszej planecie. Zmiany jego stężenia są obserwowane na powierzchni Ziemi (między innymi na stacji prowadzonej przez AGH na Kasprowym Wierchu) oraz z pokładów licznych platform satelitarnych. Ze względu na stosunkowo krótki czas życia w atmosferze, podyktowany reakcją z rodnikami hydroksylowymi, jego wpływ na zmiany klimatu może okazać się kluczowy. Wprowadzone międzynarodowe regulacje emisji metanu mogą być jedyną drogą do ograniczenia szybkości zmian klimatu i stopniowej adaptacji do nich. Unia Europejska wprowadziła w 2024 roku dyrektywę metanową, która może dotyczyć zarówno aktywności przemysłu energetycznego, jak i codzienności przeciętnego mieszkańca krajów UE.

„Zastosowane znaczników izotopowych w badaniach emisji antropogenicznych gazów cieplarnianych” – dr hab. inż. Mirosław Zimnoch, prof. AGH

Obserwowane poziomy stężeń gazów cieplarnianych w atmosferze są wypadkową emisji, procesów pochłaniania oraz transportu atmosferycznego. Źródła emisji mogą mieć charakter zarówno naturalny, jak i antropogeniczny. Przy określaniu wpływu działalności człowieka na obserwowane zmiany zawartości tych gazów w atmosferze, istotna jest możliwość określenia różnych źródeł emisji. W szczególności zastosowanie znaczników izotopowych umożliwia rozróżnienie źródeł naturalnych i antropogenicznych.

Moderator: Olgierd Dziekoński

Czwarta konferencja w ramach cyklu skupi się na finansowaniu energetyki jako warunku efektywnej i sprawiedliwej transformacji (TE). Szczególna uwaga będzie poświęcona sytuacji systemu elektroenergetycznego oraz ciepłownictwa komunalnego traktowanych jako zintegrowane rynki funkcjonujące w formule lokalnych obszarów bilansowania z dużym poziomem samobilansowania. Kluczowe wyzwania dla gospodarki narodowej to nie tylko znalezienie źródeł finansowania – przy założeniu, że środki publiczne stanowią tylko część środków finansowych – ale również zapewnienie w TE miejsca dla krajowych dostawców technologii i firm inwestycyjnych.

Wymiar ekonomiczny staje się szczególnie ważny, gdy traktujemy transformację jako działanie inwestycyjne. TE powinna zatem uwzględniać konkluzje użycia modelu SFC-IO (TranSim) do badania ekonomicznych skutków transformacji technologii energetycznych o różnej intensywności kapitałowej. Taka perspektywa pozwala dostrzec ewentualne zagrożenia dla gospodarki, kładzie bowiem nacisk na to, by w okresie przejściowym korzystać z lokalnego, a nie zagranicznego kapitału, tak aby kraje przechodzące transformację mogły doświadczyć nie tylko kosztów, ale i korzyści ekonomicznych związanych z TE.

W trakcie Konferencji poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak aktywnie i skutecznie włączyć w proces transformacji krajowe przedsiębiorstwa i zasoby finansowe. Ważnym kontekstem tych rozważań będzie wynikająca z aktualizacji Krajowego Programu Energii i Klimatu (KPEiK) konieczność poniesienia przez sektory elektroenergetyki i ciepłownictwa kosztów na poziomie 1289,3 mld zł do 2040 roku.

Wykład wygłosi: prof. dr hab. inż. Waldemar Skomudek EAIiIB, AGH w Krakowie

W trakcie wykładu zostaną omówione m.in. metody oceny efektywności inwestycyjnej (zarówno klasyczne – statyczne, nieuwzględniające zmiany wartości pieniądza w czasie, jak i dynamiczne, uwzględniające wpływ czasu i ryzyka na wynik inwestycji), a także bardziej zaawansowane metody oparte na dyskontowaniu przepływów pieniężnych z uwzględnieniem ryzyka rynkowego i niestabilności cen energii. Podjęta zostanie również próba zwrócenia uwagi na mechanizm kształtowania przychodu regulowanego operatorów systemu dystrybucyjnego i kalkulacji taryf oraz na propozycję stosowania wskaźnika efektywności alokacji nakładów inwestycyjnych jako miernika rezultatu transformacji energetycznej. 

Kluczowym zamierzeniem zaplanowanego wykładu otwartego jest potwierdzenie konieczności dokonywania racjonalnej oceny projektów inwestycyjnych oraz pobudzenie debaty nad potrzebą szerszego stosowania interdyscyplinarnego podejścia do analiz w sektorze energii, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju gospodarczym i transformacji klimatyczno-energetycznej. 

Wykład wygłosi: Zbigniew Hanzelka

Więcej informacji wkrótce.

Zarejestruj się!

Moderator: Paweł Gajda

Jednym z elementów transformacji energetycznej Polski jest wdrożenie energetyki jądrowej, jako niskoemisyjnego i sterowalnego źródła energii. Seminarium postara się odpowiedzieć na pytanie jak ma się energetyka jądrowa, kojarzona ze scentralizowanym wytwarzaniem energii, do idei energetyki rozproszonej. W tym kontekście zostanie poruszony między innymi temat pojawiających się koncepcji reaktorów małej mocy, czyli tzw. SMR. Prelegenci postarają się pokazać jakie są aktualne perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, w jakich miejscach mogłyby powstawać bloki jądrowe oraz jakie technologie jądrowe są dostępne obecnie na rynku, a jakie mogą się na nim pojawi w najbliższym czasie.

Zarejestruj się!

Moderator: Krzysztof Heller

Przestrzenie danych umożliwiają skuteczne gromadzenie, przechowywanie i analizowanie tych danych, co jest niezbędne do podejmowania świadomych decyzji operacyjnych. Dostęp do odpowiednich danych pozwala na lepsze zarządzanie wytwarzaniem, dystrybucją i konsumpcją energii. Analiza danych w czasie rzeczywistym umożliwia optymalizację działania systemów energetycznych i zwiększenie efektywności operacyjnej. Przestrzenie danych wspierają integrację różnych źródeł energii odnawialnej, co jest kluczowe dla sukcesu energetyki rozproszonej. Poprzez analizę danych można lepiej zrozumieć, jak różne źródła energii współpracują ze sobą i jak można je efektywnie integrować w sieci energetycznej. Zbieranie danych o produkcji i zużyciu energii umożliwia monitorowanie wydajności systemów oraz prognozowanie potrzeb energetycznych. Przestrzenie danych mogą obejmować także modele ekonomiczne, które pomogą w przyjmowaniu odpowiednich pod względem opłacalności strategii operowania posiadanymi zasobami, jak również ocenie opłacalności inwestycji w nowe technologie i zasoby. Dzięki tym informacjom operatorzy mogą lepiej planować i zarządzać zasobami, co korzystnie wpływa na wyniki finansowe, zmniejsza ryzyko awarii i poprawia stabilność sieci.

Moderatorka: Ewa Adamiec

Więcej informacji wkrótce.

Moderator: Sławomir Kopeć

Więcej informacji wkrótce.

Moderatorzy: T. Chmiel, K. Pilot

Więcej informacji wkrótce.

Moderatorzy: T. Chmiel, K. Pilot

Więcej informacji wkrótce.

Wykład wygłasza: Jakub Bartyzel

Coraz większa świadomość społeczna na temat zmian klimatu wymusza na decydentach wprowadzanie polityk ograniczenia emisji CO2, a ostatnio również CH4. Mając świadomość, że oba gazy cieplarniane mają główny wkład w mechanizm powodujący ocieplanie naszej planety, można zadać pytanie, co naprawdę wiemy o zmianach ich zawartości w atmosferze ziemskiej.

Czy jedyne, czym dysponujemy, to dane „importowane” z zagranicznych sieci pomiarowych? Gdzie w Polsce w sposób ciągły i spójny z międzynarodowymi standardami mierzone są stężenia podstawowych gazów cieplarnianych? Dlaczego akurat w takich, a nie innych miejscach prowadzone są pomiary? Z czego biorą się wytyczne dotyczące lokalizowania stacji pomiarowych? Jakie wynikają z tego ograniczenia dla prowadzonych pomiarów? I w końcu, jakimi urządzeniami aktualnie prowadzi się pomiary gazów cieplarnianych? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi zostaną przedstawione podczas wykładu.

Tworząc Kongres Energetyki Rozproszonej, koncentrujemy się na lokalnym wymiarze transformacji energetycznej oraz zacieśnianiu współpracy pomiędzy głównymi jej interesariuszami – środowiskami gospodarczymi, naukowymi, organizacjami pozarządowymi oraz administracją centralną i samorządową. KER kontynuuje zapoczątkowaną przez Fora Energetyki Rozproszonej ideę inspirowania współpracy wiodących organizacji branżowych związanych z rozwijaniem lokalnych inicjatyw energetycznych i wdrażaniem technologii OZE. Na Kongres Energetyki Rozproszonej po raz pierwszy zaprosiliśmy Państwa w dniach 25-26 września 2023 roku. Spotkania odbywały się w obiektach Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie (Klub Studio, Centrum Informatyki, Aula A-1) i łączyły sprawdzoną formułę Forum ER z pierwszą edycją Konferencji Naukowej ER. Po sukcesie pierwszej edycji, osiągnęliśmy kolejny organizując II Kongres Energetyki Rozproszonej – w rozszerzonej formule. Teraz zapraszamy Państwa na Trzecią edycję Kongresu!